П'ятниця, 05 квітня 2024 10:00

Київ закликав прийняти законодавчi iнiцiативи для забезпечення житлом внутрiшньо перемiщених осiб

Мер Києва Вiталiй Кличко направив звернення до голови Верховної Ради України, прем'єр-мiнiстра України та уповноваженого з прав людини при Верховнiй Радi з пропозицiєю внести змiни до низки законiв i нормативно-правових актiв щодо забезпечення житлом внутрiшньо перемiщених осiб. Зокрема, вiдновити обов'язок замовникiв об'єктiв будiвництва передавати безоплатно до комунальної власностi частину житлових примiщень у зведеному будинку.

"Київ готовий допомагати ВПО з житлом, утiм ми потребуємо законодавчих змiн. Сьогоднi гарантоване державою право на забезпечення житлом для низки пiльгових категорiй органи мiсцевого самоврядування фактично реалiзовують замiсть держави з мiсцевих бюджетiв. У 2011 р. Верховна Рада України звiльнила забудовникiв вiд передачi частини житлової площi, окрiм пайового внеску, а у 2021 р. скасовано i його. Це позбавило органи мiсцевого самоврядування можливостi забезпечувати житлом пiльговикiв. Державою затверджено стратегiю державної полiтики щодо ВПО та операцiйний план заходiв з її реалiзацiї. Але щоб їх реалiзувати, потрiбно внести змiни до цiлої низки законiв та нормативно-правових актiв. Київ продовжуватиме робити все для забезпечення потреб внутрiшньо перемiщених осiб та готовий взяти участь у пiдготовцi необхiдних проєктiв рiшень", - наголосив у своєму зверненнi Вiталiй Кличко.
Сьогоднi в Києвi облiковується понад 410 тис. внутрiшньо перемiщених осiб, iз них понад 211 тис. зареєстровано пiсля 24 лютого 2022 р.
"Для успiшної iнтеграцiї людей, якi були змушенi залишити свої домiвки, Київ iмплементував усi передбаченi законом пiльги та компенсацiї в мiськi цiльовi програми. Крiм цього, зареєстрованi ВПО можуть використовувати такi ж можливостi, якi є i у киян. Це прямi виплати, влаштування дiтей до садочкiв та шкiл, медична допомога, соцiальнi послуги, отримання картки киянина тощо", - повiдомив Вiталiй Кличко.
Вiн зауважив, що тiльки за програмою "Турбота. Назустрiч киянам" надано послуги понад 93 тис. ВПО на 107 млн. грн. iз мiського бюджету. Понад 27 тис. дiтей iз статусом ВПО влаштовано до комунальних закладiв освiти, ще понад 1700 осiб - до закладiв професiйно-технiчної, фахової передвищої та вищої освiти.
"Для забезпечення внутрiшнiх переселенцiв житлом, що лишається найбiльшою проблемою, Київ реалiзував та розпочав низку проєктiв. Для їхнього тимчасового проживання закуплено 113 квартир, у якi вселено 379 осiб. Ще 567 квартир закупили для передачi в оренду з правом переважного викупу строком до 10 рокiв пiльговим категорiям, зокрема i ВПО, якi потребують житла. Спiльно з Марiуполем зараз реалiзовуємо проєкт iз надання тимчасового житла для марiупольцiв у столицi. Водночас, з наданого Фондом держмайна перелiку примiщень у Києвi жоден з гуртожиткiв не придатний до заселення, а вiдремонтувати або реконструювати їх у стислi термiни теж неможливо", - зазначив мер Києва.
Вiталiй Кличко у своїх листах до голови Верховної Ради України, прем'єр-мiнiстра України та уповноваженого з прав людини при Верховнiй Радi звернув увагу на необхiднiсть комплексного пiдходу до вирiшення проблеми, зокрема на загальнодержавному рiвнi.
Вiн запропонував iнтегрувати з вiдповiдними базами даних i публiчними електронними реєстрами Єдину iнформацiйну базу даних про внутрiшньо перемiщених осiб; запровадити електронний кабiнет внутрiшньо перемiщених осiб та iнтегрувати його в Єдину iнформацiйну базу даних про внутрiшньо перемiщених осiб; створити єдину базу житлових та iнших примiщень, придатних для тимчасового проживання (перебування) внутрiшньо перемiщених осiб.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, також мер наголосив на потребi внести змiни до Житлового Кодексу України, Закону України "Про забезпечення прав i свобод внутрiшньо перемiщених осiб", Закону України "Про мiсцеве самоврядування в Українi" та iнших законiв в частинi чiткого визначення повноважень державних органiв влади та мiсцевого самоврядування, а також Закону України "Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi".
Крiм того, Вiталiй Кличко запропонував прийняти:
- Державну цiльову програму забезпечення житлом, зокрема внутрiшньо перемiщених осiб;
- Державну програму iнтеграцiї внутрiшньо перемiщених осiб, де чiтко визначити термiн "iнтеграцiя внутрiшньо перемiщених осiб";
- Порядок мiжгалузевої взаємодiї державних органiв, органiв мiсцевого самоврядування, мiжнародних та громадських органiзацiй, спрямованих на надання допомоги внутрiшньо перемiщеним особам;
- Протокол (механiзму) оцiнки потреб та збору даних внутрiшньо перемiщених осiб для їх подальшого задоволення з урахуванням критерiїв уразливостi.
Мер Києва наголосив, що потрiбно вiдновити обов'язок замовникiв об'єктiв будiвництва (iнвесторiв) передавати безоплатно до комунальної власностi вiдповiдного населеного пункту визначену частину житлових примiщень у зведеному будинку для забезпечення соцiальним житлом осiб, яким таке право надано державою.

Медіа

Прочитано 221 разів