Четвер, 09 січня 2025 11:00

"єОселя" залишатиметься головним механiзмом розвитку iпотеки

За сприятливих економiчних та воєнних умов у 2025 р. близько 40% всiх виданих iпотечних кредитiв за програмою "єОселя" може припасти на первинний ринок житла. Такий прогноз озвучила Олена Дмiтрiєва, перша заступниця голови правлiння "Глобус Банку".

Посилаючись на данi ПрАТ "Українська фiнансова житлова компанiя" (Укрфiнжитло), вона нагадала, що протягом 2024 р. завдяки системнiй переорiєнтацiї держпрограми на первинний ринок житла частка виданих кредитiв в новобудовах, що зводяться, зросла у 8 разiв: з 3% у сiчнi до 24% у груднi 2024 р. Також зросла частка готових квартир в кредит вiд девелоперiв: з 21% до 37%, повiдомляє Property Times.
На її погляд, такi результати стали наслiдком кiлькох важливих змiн у програмi, зокрема:
- розширення кола банкiв-партнерiв програми "єОселя" до 11 (на початку дiї програми в нiй брало участь лише 5 банкiв);
- обмеження максимального вiку житла 3 роками, за винятком кредитiв для внутрiшньоперемiщених осiб;
- збiльшення учасникiв програми серед девелоперiв: на кiнець грудня 2024 р. в програмi "єОселя" акредитовано 91 забудовника та 201 проєкт.
"Ще торiк ми прогнозували суттєве зростання кiлькостi iпотечних угод на первинному ринку. I нашi прогнози повнiстю справдилися. На кiнець грудня 2024 р. частка первинного ринку в структурi виданих державних iпотечних кредитiв за програмою "єОселя" склала 24%. Попри непростi економiчнi обставини, такi, як, наприклад, прискорення iнфляцiї, у 2024 р. кiлькiсть виданих iпотек склала понад 8,5 тис. на загальну суму понад 14,6 млрд. грн., що є найкращим показником за 2 роки i 3 мiсяцi дiї державної пiльгової iпотеки", - зауважила банкiрка.
Фахiвчиня детально розповiла про динамiку та якiсть виданих кредитiв за програмою "єОселя". Так, вiд початку дiї програми "Глобус Банк" видав 106 кредитiв у 8 регiонах країни на загальну суму понад 186 млн. грн., з яких понад 90% позик було видано на придбання житла на первинному ринку. Згiдно з даними банку, 1 кредит вже достроково погашено, а сплата 35% кредитiв вiдбувається з випередженням графiку. Серед позичальникiв 58% одружених, близько 50% мають дiтей. Понад 45% кредитiв було видано пiльговим категорiям позичальникiв за ставкою 3% (вiйськовослужбовцям i силовикам, медикам, викладачам, науковцям). Понад 80% кредитiв було видано на придбання одно- та двокiмнатних квартир.
Експертка вважає, що у 2025 р. розвиток iпотеки i програми "єОселя" зокрема залежатиме вiд низки важливих чинникiв.
Серед них:
- економiчнi фактори. Йдеться про темпи зростання ВВП, досягнення балансу державного бюджету завдяки мiжнароднiй фiнансовiй допомозi, стратегiю НБУ щодо облiкової ставки, як основного запобiжника знецiнення гривнi, ситуацiю на валютному ринку, рiвень купiвельної спроможностi громадян тощо;
- фiнансування програми "єОселя". На погляд банкiрки, важливим стало ухвалене напередоднi 2025 р. рiшення про докапiталiзацiю Укрфiнжитла через випуск облiгацiй внутрiшньої державної позики на 20 млрд. грн. На її переконання, з огляду на динамiку 2024 р., цих коштiв може вистачити на активний розвиток державної iпотеки у 2025 р. з можливiстю видавати кредити на суму до 1 млрд. грн. щомiсяця;
- подальше вдосконалення (лiбералiзацiя) умов програми, залежно вiд запитiв громадян;
- динамiка будiвництва житла. Поступова переорiєнтацiя "єОселi" на первинний ринок передбачає, що державна iпотека дасть змогу девелоперам поступово нарощувати темпи будiвництва завдяки збiльшенню продажiв на стадiї зведення;
- воєннi чинники: вiд долання наслiдкiв ворожих ракетних та БПЛА-атак до ситуацiї на фронтi;
- геополiтичнi чинники: обсяги фiнансової та воєнно-технiчної допомоги Українi, а також гiпотетична можливiсть завершення "гарячої" фази вiйни.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, впродовж року державна програма "єОселя" залишатиметься головним механiзмом розвитку iпотеки. За її словами, частка кредитiв на придбання житла за комерцiйними iпотечними програмами збiльшиться з 3% у 2024 р. до 10% у 2025 р., в тому числi завдяки спiльним iпотечним програмам банкiв i девелоперiв.
"Не виключено, що збiльшення долi комерцiйної iпотеки вiдбуватиметься й на вторинному ринку, активiзацiю якого ми вiдчули вже у листопадi-груднi 2024 р. пiсля змiни умов державної програми. Активного розвитку мають набути "Ветеранськi" iпотечнi програми, за зниженими на 1-2% ставками", - наголосила банкiрка.
Вона розповiла про основнi характеристики iпотеки за комерцiйними програмами станом на початок року:
- середня вартiсть квартири на первинному ринку, придбаної за програмами комбанкiв, становить вiд 2,3 млн. грн. до 2,8 млн. грн.;
- найбiльш поширена сума першого внеску - вiд 30% вiд вартостi житла;
- найбiльший попит фiксується на одно- та двокiмнатнi квартири площею 45-70 кв. м;
- позичальники надають перевагу житлу у стадiї готовностi вiд 50% i вище;
- понад 70% всiх кредитних угод припадає на житло комфорт-класу.
- 75% угод укладається термiном на 20 рокiв, а 25% - термiном до 10 рокiв;
- переважна бiльшiсть iпотечних угод (вiд 80% до 85%) припадає на Київ, Київську область, Львiв, Iвано-Франкiвськ, Закарпатську область та iн.
"У надважких воєнних умовах iпотека в Українi тримається саме на "плечах" "єОселi". Водночас комбанки у 2025 р. цiлеспрямовано шукатимуть ефективнi шляхи для розвитку власних iпотечних програм за найбiльш прийнятними вiдсотковими ставками. Звiсно банкiвський сектор плекає надiї на сприятливi економiчнi та воєннi умови, вiд яких взагалi залежатиме майбутнє України", - пiдсумувала Олена Дмiтрiєва.

Медіа

Прочитано 57 разів