Перший позов "Лiмак", iнiцiйований у 2020 р., був заявлений на суму майже 21 млн. євро. Iз цiєї суми арбiтражний суд задовольнив лише 9,8 млн. євро, як збитки пiдрядника внаслiдок ненадання дозволу на виконання робiт вiд Держпрацi. В частинi позову на 11 млн. євро судом винесено рiшення на користь КП "Днiпровський метрополiтен".
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, наразi iснує ще три справи в арбiтражному судi. За однiєю з них "Лiмак" намагається визнати договiр розiрваним i стягнути збитки внаслiдок форс-мажору, яким пiдрядник вважає початок повномасштабної вiйни. Два iнших позови заявленi замовником, тобто "Днiпровським метрополiтеном". Пiдприємство вважає, що "Лiмак" незаконно залишив будiвельний майданчик, без отримання вiдповiдного сертифiкату вiд Торгово-промислової палати України щодо впливу воєнного стану на виконання робiт, як це було передбачено контрактом.
"Щодо першої судової справи, то наразi нашi адвокати отримали висновок вiд iнституту держави i права iм. Корецького Нацiональної академiї наук України, який вказує, що зазначене рiшення, яке стягує з "Днiпровського метрополiтену" 9,8 млн. євро, порушує публiчний порядок України та заподiює шкоду нацiональним iнтересам України, як незалежної суверенної держави. Аби стягнути кошти з метрополiтену, це рiшення має бути визнане українським судом. Наразi слухається справа щодо оскарження зазначеного арбiтражного рiшення з мотивiв його незаконностi. Загальна сума судових спорiв - понад 4 млрд. грн., тому залучили найкращих юристiв: метрополiтену допомагають компанiї "Баррiстерс" та "Юрексiм". На найближчу сесiю мiськради готуємо звернення до уповноважених державних органiв України щодо зазначеного висновку вiд iнституту держави i права iм. Корецького про порушення публiчного державного порядку зазначеним рiшенням арбiтражного суду. Сподiваємося, що нас почують", - зазначив секретар мiськради Олександр Санжара.
Вiн також нагадав, що Днiпровська мiська рада вже голосувала звернення до НАЗК щодо включення "Лiмаку" до реєстру органiзацiй, якi є спонсорами терроризму: - група компанiй "Лiмак" продовжила здiйснювати будiвництво трьох великих iнфраструктурних проєктiв у рф навiть пiсля початку повномасштабної вiйни. Однак пiсля такого звернення НАЗК втратило функцiю внесення до такого реєстру. Була створена мiжгалузева робоча група щодо розгляду таких питань, i днiпровськi депутати вже повторно проголосували за звернення до цiєї групи.
"Компанiя продовжує платити податки в рф i планує, як нам вiдомо, здiйснювати будiвництво на територiї України. Хочемо застерегти усiх щодо ситуацiї з компанiєю, яка незаконно залишила будiвельний майданчик у Днiпрi. Щодо бiльшої частини позову арбiтражний суд став на сторону "Днiпровського метрополiтену", а фактично - Днiпровської територiальної громади та України, однак ми будемо оскаржувати iншу частину арбiтражного рiшення", - пiдкреслив Олександр Санжара.
Окрiм спорiв, якi розглядаються в мiжнародному комерцiйному арбiтражi, з боку КП "Днiпровський метрополiтен" подано заяву до правоохоронних органiв про вчинення кримiнального правопорушення з боку посадових осiб компанiї "Лiмак".
"По-перше, вони покинули будiвельний майданчик без наявностi вiдповiдних документiв та забрали частину проєктної документацiї. Окрiм того, компанiя "Лiмак" заблокувала у Стамбульському банку гарантiю виконання контракту (близько 22 млн. євро), заборонивши виплатити кошти КП "Днiпровський метрополiтен". Йдеться про порушення контракту, i ми включили це до вiдповiдної заяви про скоєння кримiнального правопорушення, яка розглядається правоохоронними органами", - повiдомила Ганна Пiддубна, голова адвокатського об'єднання "Юрексiм".
За її словами, найближчим часом з боку мiськради Днiпра планується подача заяви про порушення кримiнального провадження до компанiї "Лiмак" вже з iнших мотивiв. Вирiшується питання щодо технiки i обладнання, яке залишив "Лiмак". Частина технiки використовувалася компанiєю, яка супроводжує обслуговуючi процеси. Iншу частину планується реалiзувати, аби погасити збитки та заборгованiсть, спричиненi з боку компанiї "Лiмак".
"А ще з боку "Днiпровського метрополiтену" iнiцiйовано 2 спори, якi знаходяться в мiжнародному комерцiйному арбiтражi на суму 14 та 20 млн. євро. Перший - це сума авансу, яка була виплачена компанiї "Лiмак" i не повернена нею пiсля розiрвання контракту. 20 млн. євро - це сума штрафних санкцiй, якi нарахованi пiдряднику i пiдтвердженi уповноваженою компанiєю-iнженером. На сьогоднi сума, яка пiдлягає стягненню на користь метрополiтену, становить 34 млн. євро. У рамках кримiнального провадження метрополiтен планує подавати клопотання щодо проведення судово-будiвельної експертизи, яка повинна провести аналiз усiх будiвельних робiт, якi виконала компанiя "Лiмак", щоб перевiрити, чи не порушенi будiвельнi норми та правила", - додала Ганна Пiддубна.