"У Днiпрi працює 1287 компанiй, якi займаються будiвельним бiзнесом. Не дивлячись на вiйну, зараз у нас зводять будiвлi та проводять ремонти, i для цього потрiбнi квалiфiкованi спецiалiсти. Розмiр заробiтних плат, якi пропонують компанiї, досить високий, але їм потрiбнi люди з навичками та зi спецiалiзацiєю. Ми вирiшили, що треба навчати жiнок на малярiв-штукатурниць та плиточниць-облицювальниць. Набирати жiнок на навчання почали ще влiтку, i ось з 1 листопада стартувало навчання жiночого будiвельного батальйону. Ми цим дуже пишаємося, адже наразi вiн єдиний в Українi", - зазначила очiльниця iнспекцiї з питань працi та зайнятостi населення ДМР Тетяна Янушкевич.
Аби реалiзувати свою iдею залучення жiнок до вiдбудови України, iнспекцiя з питань працi та зайнятостi населення ДМР почала шукати можливостi та iнвесторiв. У цьому їм допомогла благодiйна органiзацiя "Плiч-о-плiч", яка у 2022 р. релокувалася до Днiпра.
"Всi жiнки, яких ми вже набрали на курси, - це внутрiшньо перемiщенi особи. Ми нацiленi на них, адже вони втратили i житло, i роботу. Тому ми хочемо допомогти їм i дати можливiсть повноцiнно жити. Саме через це ми спiвпрацюємо з нiмецькою мiжнародною компанiєю DKH (Diakonie Katastrophenhilfe), яка пiдтримала нашу iдею i видiлила кошти для перенавчання цих жiнок. Ми видiлили їм транспортну стипендiю, надаємо лiтературу. По завершеннi навчання всi жiнки отримають свiдоцтва державного зразка з наданням розряду. Це їм необхiдно, адже через евакуацiю багато хто втратив свої документи i не може пiдтвердити свою спецiальнiсть. Цi свiдоцтва їм допоможуть в майбутньому", - зазначає керiвниця благодiйної органiзацiї "Плiч-о-плiч" (Бахмут) Тетяна Кошель.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, наразi навчання розпочали вже першi двi групи - малярiв та плиточниць-облицювальниць. Заняття вiдвiдують 30 жiнок. Ранiше вони мали iншi спецiальностi, але у зв'язку з вiйною вирiшили переквалiфiкуватися. Серед них i панi Зоя. У вереснi 2022 р. вона вимушено переїхала до Днiпра з мiста Попасна Луганської областi.
"Певний час я не працювала, була з дитиною вдома, а потiм дiзналася про те, що набирають жiнок на будiвельнi курси, i вирiшила, що треба йти. Це дуже актуальна професiя, i в майбутньому, коли нам треба буде вiдбудовувати власне мiсто, вона менi знадобиться i для власного житла, i iншим допомагати", - розповiдає Зоя Селезньова.
Серед тих, хто навчається, i Юлiя. Вона 7 рокiв працювала у Сiверськодонецьку в будiвельнiй бригадi, яку створила разом з чоловiком. Як почалася вiйна, була змушена тiкати з власної домiвки.
"Я пiдробляла в Тернополi, фарбувала перинатальний центр. Потiм моя мама переїхала до Днiпра, i я теж вирiшила жити тут. Чоловiк воює зараз, тому треба було самiй шукати роботу. З ним я багато чому навчилася, адже працювала i з гiпсокартоном, i стелi робили. Тут хочу покращити свої навички та знайти роботу в якiйсь компанiї, або зберемося дiвчатами i створимо власну будiвельну бригаду", - говорить Юлiя Носачева.
Заняття для учениць будiвельного батальйону проводять на базi Днiпровського вищого професiйного училища будiвництва. Курс триватиме 3 мiсяцi. З них 2 мiсяцi буде присвячено теорiї, а потiм протягом мiсяця отриманi знання будуть закрiплювати у роботодавцiв на будiвельних майданчиках.
"У цьому закладi є найсучаснiша база саме за будiвельним напрямком. Наш заклад дуже давно працює з мiжнародними партнерами i завдяки цьому тут постiйно оновлюється матерiально-технiчної база. Пiд час навчання ученицi тут отримують найголовнiше - це навички, якi сьогоднi необхiднi маляру та плиточнику-облицювальнику. I хоча це короткотривалi курси, але у нас є стандарт, затверджений мiнiстерством, тож цього достатньо, аби дати знання", - говорить заступниця директора департаменту гуманiтарної полiтики ДМР Оксана Сологуб.
Меценати вкладають кошти i в економiчну грамотнiсть слухачок, а також забезпечують вiдповiдною лiтературою та професiйними пiдручниками з будiвельної справи. Наприкiнцi навчання всi ученицi мають можливiсть податися на гранти, запропонувати власнi бiзнес-проєкти. Цьому також вчитимуть слухачок. 15 переможниць отримають спецiальнi будiвельнi набори, з якими одразу можна йти працювати. Також всiм випускницям буде запропоновано працевлаштування у будiвельних компанiях Днiпра, або ж вони зможуть оформися як ФОП. Як його створити, i що для цього потрiбно, ученицi також дiзнаються пiд час навчання.
Загалом навчання у будiвельному батальйонi зможуть пройти 90 жiнок. Наступнi 2 групи розпочнуть навчання з 1 лютого 2025 р., а третiй потiк - з 1 травня 2025 р. Всi студентки, якi мешкають в областi, на перiод навчання будуть забезпеченi проживанням у гуртожитку.