ЛФМ Утеплення Вікна та двері Технології Техніка | Ринок Аналітика Новини компаній



Четвер, 29 лютого 2024 12:00

У складського ринку Києва є перспективи швидкого вiдновлення

Згiдно з останнiм дослiдженням ринку складської нерухомостi Києва вiд CBRE Ukraine, у 2023 р. складський ринок адаптувався до нових реалiй, демонструючи помiрну активнiсть орендарiв, в основному, завдяки стабiлiзацiї споживчого попиту та вiдсутностi iнтенсивних економiчних коливань.

Рiчний показник валового поглинання сягнув приблизно 92 тис. кв. м (-37% у порiвняннi з попереднiм роком), а в структурi попиту продовжили домiнувати сектор оптової та роздрiбної торгiвлi (38%) i логiстичнi та 3PL-оператори. На вiдмiну вiд 2022 р., коли попит був переважно пов'язаний з переїздом з пошкоджених складiв та переукладанням iснуючих договорiв, у 2023 р. було зафiксовано кiлька угод з розширення (19%) та переїздiв з розширенням (41%), що свiдчить про тенденцiю до вiдновлення ринку оренди, повiдомляє Property Times.
У 2023 р. на ринку складської нерухомостi Києва не було введено нових спекулятивних складiв. Рiчний обсяг нової пропозицiї для власного використання склав близько 88 тис. кв. м. В результатi загальна пропозицiя конкурентних складських площ залишилась незмiнною на рiвнi близько 1,41 млн. кв. м. Варто зазначити, що тенденцiя до зростання будiвельної активностi в сегментi складiв пiд власне використання сповiльнилася у 2023 р.
Очiкується, що протягом 2024-2025 рр. на ринок може вийти близько 161 тис. кв. м нових площ, що є рекордним показником за останнi десять рокiв. Анонсування кiлькох великих нових проєктiв на спекулятивному ринку має потенцiал для середньострокового вирiшення проблеми дефiциту примiщень у київському регiонi, особливо для якiсних складiв класу А. Серед об'єктiв - логiстичнi комплекси "Чайки" I-III (70 тис. кв. м), "Дударкiв" (45 тис. кв. м), "Олександрiвський III" (40800 кв.м) та "Гореничi" (5 тис. кв. м), проте затримки та перенесення термiнiв виходу на ринок не виключенi. Крiм того, RLC, один з найбiльших девелоперiв на ринку, планує завершити вiдбудову свого зруйнованого складу до кiнця  року. Iншi девелопери ще не розпочали вiдновлення зруйнованих складiв, i лише деякi з них повернулися до повноцiнного функцiонування. Тим часом деякi компанiї утримуються вiд вiдбудови своїх об'єктiв, натомiсть розглядають альтернативи шляхом придбання нових комплексiв.
Станом на кiнець 2023 р. рiвень вакантностi становив лише 1,8% (-2,2%). Поряд iз переважаючим дефiцитом спекулятивних площ на ринку в останнi роки знищення значної кiлькостi складiв у 2022 р. лише посилило тиск на рiвень вакантностi. Крiм того, низька вакантнiсть пiдтримується активним поглинанням, де площi, що звiльняються внаслiдок переїздiв або скорочень, рiдко виходять на вiдкритий ринок i швидко орендуються.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, оренднi угоди продовжували укладатися в нацiональнiй валютi, хоча у 2023 р. ця тенденцiя пiшла на спад. У поєднаннi з обмеженою пропозицiєю та дефiцитом якiсних примiщень це призвело до зростання орендних ставок на складськi примiщення класу А. Попит на великi об'єкти продовжував перевищувати пропозицiю, що призвело до зростання ефективної орендної ставки за рiк на 15%, до $4,9 кв. м на мiсяць i свiдчить про переорiєнтацiю ринку на користь орендодавцiв.
"Загалом ринок складської нерухомостi переживає поступове вiдновлення з гострою чутливiстю до усiєї динамiки, пов'язаної з вiйною. На фонi бiльш оптимiстичного економiчного прогнозу, принаймнi на другу половину року, очiкується, що попит з боку орендарiв демонструватиме позитивну динамiку, а iснуючi запити на великi площi, що формують вiдкладений попит, стимулюватимуть орендну активнiсть в 2024 р. У середньостроковiй перспективi, зi стабiлiзацiєю бойових дiй, ринок, ймовiрно, залишиться бiльш сприятливим для власникiв нерухомостi, а орендна ставка поступово зростатиме. У результатi власники вже вiдчувають змiни ринкових умов, що призводить до коригування орендних ставок i зменшення гнучкостi щодо умов оренди. Враховуючи вiдносно короткий цикл девелопменту, очiкується, що фаза вiдновлення пiсля активiзацiї орендної активностi буде коротшою порiвняно з iншими сегментами нерухомостi", - зазначила Наталiя Сокирко, керiвник вiддiлу складської та логiстичної нерухомостi CBRE Ukraine.

Прочитано 199 разів

Підпишіться на новини будівництва:

 

 

Вибір редакції: