Загальна ситуація на вторинному ринку нерухомості
За даними Національного банку України, частка кредитів на купівлю житла на вторинному ринку нерухомості значно переважає частку на первинному ринку. Так, наприклад, у червні 90% від усіх наданих іпотечних кредитів як за кількістю договорів, так і за грошовим обсягом, припадає на вторинній ринок.
Українські банки повідомили, що за перше півріччя видали 4652 іпотечних кредитів. Порівняно з першим півріччям минулого року обсяги нового іпотечного кредитування зросли в 2,5 разів за кількістю договорів та в 3,4 рази у грошовому вимірі.
Ціни на вторинному ринку нерухомості
У серпні 2021 року медіанна ціна пропозиції квартир на вторинному ринку Києва, представлених в базі даних порталу Address.ua, збільшилась в порівнянні з липнем на 2,9%, і склала 1346 дол. США/кв.м. Даний показник в категорії 1-но кімнатних квартир виріс в порівнянні з минулим місяцем на 1,6% до 1423 дол. США/кв.м. Двокімнатні квартири збільшились в ціні на 2% до 1327 дол. США/кв.м. Медіанна вартість 3-х кімнатних квартир склала 1236 дол. США/кв.м., що на 4,7% більше, ніж в попередньому місяці.
Такими є результати дослідження ринку вторинної нерухомості Києва за серпень 2021 року, яке провели аналітики порталу пошуку нерухомості Address.ua. Експерти ґрунтувалися на аналізі оголошень, розміщених на порталі, а також активності користувачів (498 238 відвідувань за серпень 2021 року).
Медіанна ціна пропозиції по районам Києва у серпні 2021 р склала:
У серпні найвищим попитом користувалися квартири в ціновому діапазоні від 50 000 до 70 000 дол. США з часткою запитів 35%. На другому місці знаходилося житло в діапазоні до 30 000 дол. США з часткою 32% від загальної кількості запитів до бази даних порталу Address.ua. Попит на житло з ціною 30 000 - 50 000 дол. США у серпні 2021 р. склав 29% запитів до бази даних порталу, від 70 000 дол. США і вище – 4%.
Попит на однокімнатні квартири у серпні 2021 р. був найвищим в порівнянні з іншими групами житла і склав 47% запитів до бази даних порталу Address.ua. Двокімнатними квартирами цікавились 40% користувачів порталу. Трикімнатними квартирами – 12% користувачів, які шукають нерухомість для покупки.
При цьому найбільший попит у покупців був зосереджений в категорії квартир від 50 м2 до 80 м2, частка таких запитів до порталу Address.ua становить по 36% від загальної кількості. Квартири від 35 м2 до 50 м2 цікавлять 33% претендентів. 25% цікавляться квартирами до 35 м2. Відсоток запитів на квартири площею від 80 м2 склав 6%.
Коментар експерта
Роман Герасимчук, директор City Development Solutions.
«Вторинний ринок житлової нерухомості в серпні 2021 року показав чутливий зростання цін на 2,9% - і це другий пік цін в цьому році (перший був у травні цього року, коли зростання цін становило 3,6%). При цьому, виходячи з сьогоднішньої ринкової кон'юнктури можна очікувати збереження зростання цін у вересні.
Однією з важливих причин можна назвати значне пожвавлення ринку оренди, що скоригувало прибутковість житлової нерухомості і збільшило привабливість квартир на вторинному ринку. Свою лепту внесло і триваюче збільшення цін на первинному ринку.
Варто відзначити, що з точки зору географії цін, ситуація на вторинному ринку практично протилежна ситуації на первинному ринку - основне подорожчання припало на Оболонський та Печерський райони, які традиційно популярні для оренди, що підтверджує досить виражену кореляцію цих двох ринків.
Структура попиту на вторинному ринку не зазнала значних змін - 94% запитів припадають на квартири площею до 80 кв.м., при цьому найбільш популярною категорією є саме квартири від 50 до 80 кв.м. З початком карантину зросла потреба в більш просторому житло. Втім, купівельна спроможність населення все ще недостатня, щоб в повній мірі задовольнити цей запит, а кількість доступних фінансових інструментів на вторинному ринку менше, ніж на первинному, що призводить до нерівномірного розподілу запитів між цими двома ринками - на вторинне житло припадає лише 26% запитів від потенційних покупців.
У найближчі місяці можна буде достовірно оцінити, наскільки ситуативне зростання цін на вторинну нерухомість і чи зможуть продавці утримати ціни на сьогоднішньому рівні до кінця року».