"Щороку у житлових будинках, де проживають особи з iнвалiднiстю, ми облаштовуємо пандуси i пiдйомники. I з кожним роком таких адрес стає все бiльше. Якщо у 2024 р. пандусiв i пiдйомникiв у житлових будинках ми облаштували 46, то на 2025 р. наш комiтет доступностi погодив 81 адресу, де необхiдно встановити пандус або пiдйомник, або ж обидва цi елементи доступностi. Що важливо, пандуси i пiдйомники облаштовують у закладах освiти i медицини. А в кiнцi грудня 2024 р. у знаковому храмi нашого мiста - у Гарнiзонному храмi святих апостолiв Петра i Павла - змонтували сходи-трансформер, якi при натисканнi кнопки виклику трансформуються у пiдйомник. Вiдтак уперше у Львовi у храмi встановили такий пiдйомник", - розповiла Iрина Маруняк.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, перед тим, як встановлювати пандуси чи пiдйомники, монiторинговi групи районiв виїжджають на мiсце та обговорюють усi нюанси майбутньої конструкцiї. Також на дотримання усiх будiвельних норм перевiряють пiсля завершення всiх робiт.
"Влiтку 2024 р. ми затвердили рекомендацiї для створення iнклюзивного середовища, базуючись на чинних вимогах ДБН 2018 р. У своїх рекомендацiях ми детально описали, якими мають бути пандуси i пiдйомники зокрема. До прикладу, при облаштуваннi пандуса є вимоги до його габаритiв, ухилiв, ширини мiж поручнями. Тому у рекомендацiях ми подали таблицю, як визначити кут ухилу i довжину пандуса. Що важливо, всi елементи пандуса обов'язково мають бути заокругленi, щоб людина не травмувалася, коли буде ним пересуватися. Покриття пандуса має бути безшовним, монолiтним, щоб уникати вiбрацiї. Однак, якщо покриття складається з окремих частин (вистелене плиткою), то необхiдно також враховувати коефiцiєнт антиковзкостi. А якщо пандус має металеве покриття, то враховувати мiнiмальну ширину чарункiв, щоб туди не потрапляли рiзнi елементи навiгацiї у людей з вадами зору", - пояснює Iрина Маруняк.