Нацiональним заповiдником "Києво-Печерська лавра" було надано до Мiнiстерства культури та iнформацiйної полiтики проєкт видаткiв з загального фонду Держбюджету на проведення ремонтно-реставрацiйних робiт у 2024 р. на об'єктах заповiдника на загальну суму 78,3 млн. грн., повiдомляє "Iнтерфакс-Україна".
"Ми сподiваємося, що наступного року фiнансування зазначених робiт буде в значнiй мiрi пiдтримано державою", - розповiв вiн пiд час вiдкриття Дзвiницi Успенського собору, як експозицiйного об'єкту.
У заповiднику нагадали, що у межах реалiзацiї програми "Велика реставрацiя" у 2021 р. вартiсть проведених ремонтно- реставрацiйних робiт на об'єктах становила 27,2 млн. грн.
З початком повномасштабної вiйни проти України державне фiнансування таких робiт було зупинено.
Надання Дзвiницi Успенського собору належного експозицiйного стану стало можливим завдяки благодiйнiй пожертвi у сумi 3,5 млн. грн., наданiй органiзацiєю Work.ua за посередництвом БФ "Українська лавра".
На територiї заповiдника розташованi 140 пам'яток архiтектури, бiльшiсть з яких потребує реставрацiї. На цьому етапi визначити загальну вартiсть ремонтно-реставрацiйних робiт не є можливим, оскiльки вiдсутня проєктно-кошторисна документацiя по кожному з об'єктiв, що потребують реставрацiї.
"Наприклад, роботи з реставрацiї Троїцької надбрамної церкви розпочатi у 2018 р., виконано 70%. Вартiсть залишку робiт у цiнах 2018 р. становить 9 млн. грн. Але, зважаючи на додатковi роботи, що виникли у процесi реставрацiї, зростання вартостi матерiалiв та ресурсiв, спричинене iнфляцiйними процесами у країнi, вартiсть залишку робiт на сьогодняшнiй день становитиме близько 24 млн. грн.", - навiв вiн приклад.
По iнформацiї ProfiDOM.com.ua, також серед об'єктiв заповiдника, що перебувають у реставрацiї, слiд зазначити Онуфрiївську башту, Бiблiотеку Флавiана, Башту Кущника, Мури (92-й корпус), Церкву Всiх Святих та Пороховий льох.
Заповiдник сподiвається на вiдновлення у наступному роцi державного фiнансування, але паралельно шукає додатковi джерела - як-то благодiйна допомога, цiльовi гранти тощо.
За словами Максима Остапенка, програма реставрацiї має бути розрахована на десятилiття, адже навiть за умови повного стабiльного фiнансування технiчно неможливо одночасно вiдреставрувати усi об'єкти.
"Необхiдно виконати прiоритетнi роботи - вiдреставрувати найбiльш вiдвiдуванi об'єкти. Нагадаю - через 27 рокiв святкуватимемо тисячолiття заснування Києво-Печерської лаври. Тому наше завдання - перетворити Лавру у пам'ятку, яка б вiдповiдала її статусу нацiональної святинi, найвищому статусу у свiтi", - зазначив Максим Остапенко.