Зараз триває реконструкцiя примiщення пiд майбутнiй центр. Цей проєкт розпрацьовують iз закордонними фахiвцями, щоб надавати спецiалiзовану точкову допомогу громадянам, якi пройшли складнi випробування та муки.
"Це буде окремий пiдроздiл з окремою специфiкою i спецiально навченими людьми. Тут будуть рiзнi iнновативнi практики, арттерапiя, малювання, спiлкування, i тут одночасно 30 людей зможуть проходити лiкування. Також тут буде амбулаторна допомога для багатьох людей. Умови тут нiчим не вiдрiзнятимуться вiд умов у хорошому помешканнi - тут нiчого не буде нагадувати лiкарню, а це дуже важливо. Сьогоднi Центр ментального здоров'я в Першому ТМО має величезне навантаження. Мiсць критично не вистачає, щодня новi пораненi. А робота з людьми, якi пережили тортури, - це надзвичайно складна та iнша робота. Тому наше завдання - також готувати нових спецiалiстiв, тому що такi травми лiкуються роками. Щиро дякую пану Сомерсу за такий подарунок для всiх українцiв", - зауважив Андрiй Садовий, мiський голова Львова.
Барт Сомерс, мер бельгiйського мiста Мехелен, будучи торiк у Львовi на Lviv Urban Forum, дуже перейнявся iдеєю та мiсiєю розбудови екосистеми Unbroken у мiстi. На той час вiн працював також мiнiстром регiонального розвитку уряду Фландрiї, i завдяки його пiдтримцi уряд прийняв рiшення видiлити 1,5 млн. євро на будiвництво у Львовi такого центру.
"Для мене честь бути сьогоднi тут, i це вже моя п'ята мандрiвка до Львова. Я радiю, що наш уряд профiнансував цей проєкт. Бо боротьба України є i нашою боротьбою. Кожного разу, приїжджаючи в Україну, я вiдчуваю значний приплив енергiї, я бачу, як ви боретеся за нашi спiльнi цiнностi i свободу Європи. Якщо ми не можемо надати вам вiйськову пiдтримку, то можемо подбати про вiйськових, якi захищають вашу країну, i потурбуватися про їхнє здоров'я i психiчний стан. Також ми намагаємося створювати зв'язки мiж українськими та європейськими iнституцiями, наприклад, наш унiверситет Мехелену спiвпрацює з львiвським унiверситетом, i ми беремо участь у проєктi розробки протезування з допомогою 3D-технологiй", - зазначив Барт Сомерс.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, реконструкцiю будiвель розпочали у травнi. Центр матиме 1100 кв. м, i тут буде близько 30 лiжко-мiсць - затишних кiмнат, де пацiєнти зможуть проживати i займатися рiзними лiкувальними активностями. Це буде зовсiм iнший простiр, де можна буде навчитися нового стилю життя, запевняють медики. Прогнозують, що в рiк тут зможуть лiкувати невидимi травми вiйни у тисячi пацiєнтiв - стацiонарно та амбулаторно.
"Будуємо те, чого не було в Українi, - це допомога людям, якi пережили полон i тортури в полонi, i допомога людям, якi, можливо не були в полонi, але пережили моральну травму. Це дуже нове у нашiй медицинi - моральна травма, яка невидима, але дуже руйнiвна. Тому треба будувати центри, якi вивчають це глибоко, шукають iнструменти впливу i допомагають цим людям. Люди, якi пережили полон i тортури, мають одну рiч, яка ускладнює лiкування, - це недовiра. I це зрозумiло чому, бо вони побували у мiсцi, де довiри не може бути. Тому треба створювати умови, де б ту довiру можна було повернути. Iнодi на це йдуть мiсяцi. У нас в Українi нема багато фахiвцiв, якi працювали з такими травмами, тому ми повиннi багато вчитися. I тут буде можливiсть цьому навчитися. Ми вже вибрали омеблювання i колiр, який буде тут. I це справдi має виглядати затишно. Тут будуть психотерапевтичнi кiмнати, кiмнати фiзичної терапiї, арттерапiя, малювання, арттерапiя глиною i ткацтвом. Ми розробляємо дуже конкретнi протоколи лiкування арттерапiєю як лiкувальної форми, яка має сiм занять, що призводять до суттєвого полiпшення психiчного стану. I ми вже готуємо команду, яка буде тут працювати", - розповiв керiвник напрямку психологiчної та психосоцiальної реабiлiтацiї центру Unbroken Олег Березюк.
До слова, грант на створення центру - це перша фiнансова допомога Львову вiд уряду Фландрiї.