ЛФМ Утеплення Вікна та двері Технології Техніка | Ринок Аналітика Новини компаній



Вівторок, 19 листопада 2024 12:00

У будiвництвi дуже багато марнотратства

Голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва в блозi на "Економiчнiй правдi" пiдняла питання щодо необхiдностi перегляду будiвельних норм, якi дозволяють значнi витрати на супутнi послуги пiд час будiвництва та не забезпечують якiсть виконаних робiт.

З словами Алли Баслаєвої, попри скасування багатьох застарiлих норм i стандартiв, будiвельна галузь України досi є складною для аудиту. Основною перешкодою є закритiсть системи архiтектурно-будiвельного контролю, до якої не мають доступу нi громадськi органiзацiї, нi сама Держаудитслужба. Це перетворює процес будiвництва на "чорний ящик", де доступнi лише пiдготовчi данi та результат, а внутрiшнi процеси залишаються прихованими за завiсою комерцiйної таємницi, повiдомляє Property Times.
Алла Басалаєва звертає увагу на витрати, пов'язанi з наглядом за будiвництвом, що призводить до мiльйонних витрат державних коштiв. Наприклад, у разi реалiзацiї скандального тендеру на вiдбудову лiкарнi "Охматдит" технiчний нагляд обiйшовся би у 5,22 млн. грн. (1,7% вiд суми договору).
Загалом, коли договори на будiвництво мають мiльярднi суми, вартiсть супутнiх послуг стає значною. У деяких випадках витрати на такi послуги перевищують 160 млн. грн. без ПДВ. Це включає: науково-технiчний супровiд - 12 млн. грн., утримання служби замовника - 26 млн. грн., технiчний нагляд - 38 млн. грн., послуги iнженера-консультанта - 56,5 млн. грн. та авторський нагляд - 3,3 млн. грн.
Проблемою залишається те, що експертнi органiзацiї не несуть вiдповiдальностi за свої висновки. Їхня функцiя зводиться до формального пiдтвердження вiдповiдностi проєкту нормам. На практицi коригування проєктної документацiї часто проводиться не для здешевлення, а для здорожчання проєкту, що приносить бiльше коштiв пiдряднику та додатковi доходи технiчному нагляду.
Алла Басалаєва пропонує змiни, якi допоможуть зменшити витрати та пiдвищити вiдповiдальнiсть учасникiв будiвництва:
- обгрунтування витрат - кожне збiльшення вартостi проєкту має бути детально обiрунтоване конкретними технiчними рiшеннями;
- незалежна сертифiкацiя - створення державної установи для сертифiкацiї учасникiв будiвництва;
- скасування стороннього нагляду - виключення залучення iнженерiв-консультантiв у замовникiв, якi мають штатних спецiалiстiв;
- перегляд вимог - чiткi критерiї для сертифiкацiї учасникiв i можливiсть скасування сертифiката у разi порушень.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, цi заходи можуть допомогти зберегти сотнi мiльйонiв гривень державних коштiв та забезпечити належну якiсть будiвництва.

Прочитано 178 разів

Підпишіться на новини будівництва:

 

 

Вибір редакції: