Пiд час виступiв i дискусiй iшлося насамперед про результати реалiзацiї унiкальної для України iпотечної програми пiльгового кредитування "Житловi примiщення для внутрiшньо перемiщених осiб".
Проєкт реалiзують Держмолодьжитло i Мiнреiнтеграцiї за кошти гранту, наданого урядом Нiмеччини через Нiмецький Банк Розвитку KfW. Внутрiшньо перемiщенi особи мають змогу придбати житло в кредит за найнижчою в Українi ставкою в 3% рiчних на строк до 30 рокiв iз початковим внеском 6% вiд вартостi житла.
Виступаючи в межах панелi "Колективнi зусилля для забезпечення ВПО житлом: роль мiжнародного спiвробiтництва у досягненнi сталих результатiв", заступниця мiнiстра розвитку громад та територiй України Наталiя Козловська наголосила, що потреба у житлi є однiєю з найгострiших для українцiв у час вiйни. Потрiбнi швидкi, ефективнi рiшення для пiдтримки соцiально вразливих категорiй громадян. Беручи до уваги, що фiнансове становище ВПО є дуже рiзним, потрiбен диференцiйований пiдхiд у забезпеченнi їх житлом - вiд тимчасового i соцiального житла до пiльгового кредитування для осiб, якi можуть сплачувати за кредитом (а таких внутрiшнiх переселенцiв, за даними органiв влади, наразi налiчується близько чвертi їх загальної кiлькостi).
Ефективною моделлю є пiльгове кредитування для ВПО. Завдяки проєкту, реалiзованому за пiдтримки уряду Нiмеччини через KfW, понад 880 родин уже придбали власне житло. Унiкальнi умови програми забезпечують не лише доступ до житла, але й фундамент для iнтеграцiї, економiчної активностi та вiдновлення нормального життя вимушених переселенцiв, наголосила заступник мiнiстра.
Проєкт з KfW, повiдомила Наталiя Козловська, став основою для домовленостей iз Банком розвитку Ради Європи щодо фiнансування аналогiчної програми на 50 млн. євро вже 2025 р. Це крок до створення стiйких рiшень у сферi житла для ВПО.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, очiльниця штабу по Українi Федерального мiнiстерства економiчного розвитку та спiвробiтництва Нiмеччини (BMZ) Ульрiке Хопп-Нiшанка вiдзначила ефективнiсть україно-нiмецького проєкту забезпечення ВПО житлом i наголосила на послiдовностi й незмiнностi пiдтримки соцiальних потреб українських громадян з боку Нiмеччини.
Ключовi аспекти програми "Житло для ВПО" i в бiльш широкому контекстi - тактику i стратегiю дiй української влади для задоволення потреб внутрiшньо перемiщених осiб - проаналiзували у своїх виступах заступник мiнiстра з питань реiнтеграцiї тимчасово окупованих територiй України Михайло Латинський, державний секретар Кабiнету мiнiстрiв Олександр Ярема, голова Тимчасової спецiальної комiсiї Верховної Ради з питань захисту прав внутрiшньо перемiщених осiб Павло Фролов.
Оцiнками ефективностi i баченням подальшого розвитку проєкту подiлився заступник голови представництва KfW в Українi Вiталiй Шмерiга, який стояв бiля витокiв зазначеної програми.
Емоцiйною кульмiнацiєю заходу став вiдеосюжет про одну з родин отримувачiв кредиту для ВПО - сiм'ю переселенцiв iз Херсона та живi виступи сiмей ВПО, якi придбали житло завдяки згаданому проєкту. Родини Волошиних, Сухорудченкiв i Корсунських разом зi своїми дiтьми щиро дiлилися особистими iсторiями i досвiдом участi у житловiй програмi.
Про практичнi аспекти програми "Житло для ВПО" i ключовi показники його реалiзацiї розповiли у форматi презентацiї очiльник Держмолодьжитла Микола Марчук i керiвник групи проєкту вiд iмплементацiйного консультанта IPC Стiвен Орлескi.
Пiд час експертної панельної дискусiї "Майбутнє фiнансування: можливостi для подальшої пiдтримки та надання доступу до доступного та безпечного житла для ВПО" думками та iдеями подiлилися директорка департаменту захисту прав осiб, постраждалих внаслiдок агресiї проти України Секретарiату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Iрина Калупаха, старша радниця з житлових питань i проєктної локалiзацiї Агентства ООН у справах бiженцiв (УВКБ ООН) в Українi Терi Смiт, керiвник проекту Ради Європи "Сприяння розвитку житлових рiшень для людей, якi постраждали вiд вiйни в Українi" Сергiй Марущенко, очiльниця iнституту житла Алiна Москаленко, координаторка програм громадянської мережi ОПОРА Тетяна Бойко i заступниця координатора БФ "Право на захист" Анастасiя Бурау.