У 2020 р. вони становили лише 32 тис. т, у 2021 р. вони зросли до 52,6 тис. т, у 2022 р. - до 101,7 тис. т, а у 2023 р. - до 340 тис. т. Цього року очiкується, що iмпорт сягне значно бiльше нiж 500 тис. т, а наступного може бути навiть 1,5 млн. т, сказав голова Асоцiацiї виробникiв цементу Польщi Збiiнєв Пiльх, повiдомляє LIGA.net.
До вiйни Україна використовувала 12 млн. т цементу щороку, але зараз використання впало до 4 млн. т. Надлишок експортується переважно до Польщi.
Основним постачальником цементу на польський ринок є "Iвано-Франкiвськцемент" - найбiльший в Українi виробник. Пiдприємство зараз розширюється, його кiнцева виробнича потужнiсть має досягти 4 млн. т на рiк.
Представники польського цементного сектору бачать у цьому загрозу.
"Неконтрольоване надходження цементу з України є недобросовiсною конкуренцiєю, оскiльки його виробники не несуть витрат на клiматичну полiтику Євросоюзу, на вiдмiну вiд нашої. Тому ми не можемо конкурувати з українським iмпортом. У такiй ситуацiї iснування, наприклад, цементного заводу в Хелмi, що за 25 км вiд кордону з Україною, не буде виправданим. У результатi щонайменше 1300 осiб втратять роботу", - сказав Пiльх.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, асоцiацiя вимагає квотувати iмпорт цементу з України.
"Наша вимога - обмежити безмитний iмпорт на середньому рiвнi останнiх трьох рокiв. Якщо ми цього не зробимо, то незабаром доведеться закрити цементнi заводи", - сказав Пiльх.
Вiн вважає, що це питання має стати предметом обговорень пiд час перегляду торгової угоди мiж Україною i ЄС у 2025 р.