"Хочу подякувати всiй робочiй групi, яка активно працювала над цим проєктом. Ми вийшли на серйозний результат - маємо можливiсть розпочати фiзичнi роботи з вiдновлення музею Романа Шухевича, дати йому нове дихання. Це принципово важливе питання для нашої громади", - наголосив Андрiй Садовий, мiський голова Львова.
Проєкт вiдновлення музею Шухевича команда на чолi з Андрiєм Лесюком, яка стала переможцем архiтектурного конкурсу, опрацювала вже на понад 80%. Архiтектори доповнили проєкт, враховуючи побажання робочої групи, куди входять донька Шухевича Марiя Трильовська, iсторики, музейники та архiтектори. Окрiм вiдновлення самої будiвлi музею, працюють i над благоустроєм прилеглої територiї.
"Ми максимально врахували пропозицiї та думки експертного середовища та учасникiв робочої групи. Проєкт став ще цiкавiшим та кращим. Пiд час дослiджень на початку проєктування архiтектори знайшли, наприклад, огорожу балкону, котра вцiлiла, її можна вiдреставрувати, i балкон повернуть на своє мiсце. Є цегла, яка збереглась, фрагменти стiн, якi будуть на своєму мiсцi. Частково збережена столярка. Є фортепiано, яке потребує розумної реставрацiї. Також з важливого - це сходи. Цi сходи були дуже пошкодженi, ними ходити вже не можна, але певнi елементи можна поставити на тому ж мiсцi, де вони були. Тут буде музей, у приблоковiй спорудi - класи з укриттям для роботи з дiтьми та громадою, а зверху буде криївка, там, де вона й була колись. Розкладний пiдйомник облаштують для доступу людей з iнвалiднiстю. Загалом тепер цей простiр буде доступним, без сходинок, вхiд у музей буде безбар'єрним. Також проєктом передбачено укриття. Простiр - це друга i дуже важлива частина цього середовища. Ми всi деталi проробили, весь простiр доступний. Озеро, яке є поруч, з двома дерев'яними настилами над водою, також хочемо облагородити. Тут будуть рiзнi типи рослин, правильне освiтлення, яке буде пiдкреслювати пам'ятник. Також будуть затишнi дiлянки для роздумiв чи вiдпочинку, де зможуть збиратись мешканцi, щоб цей простiр жив", - розповiв архiтектор Андрiй Лесюк.
Коли проєкт завершать повнiстю, його подадуть на експертизу. Пiсля висновку експертiв мiсто зможе почати процедуру з вiдбору генерального пiдрядника. Проте пiдготовчi роботи з вiдновлення музею можна розпочинати вже.
"Я задоволена, що роботи з вiдновлення роботи розпочинаються. Ми багато працювали, дискутували i обговорювали, але музей вiдновиться, i для мене це найголовнiше", - зазначила Марiя Трильовська, донька Романа Шухевича.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, для вiдбудови музею Шухевича громадська органiзацiя "Новий музей" оголосить загальний збiр коштiв. Такий формат спiвпрацi погодили усi учасники робочої групи.
"Ми дали старт юридичнiй процедурi вiдновлення музею Шухевича, який росiяни зруйнували 1 сiчня цього року. Багато часу пiшло на пiдготовку нормативних документiв, адже вiдновлення музею є найбiльш складним у проєктуваннi. Тож тепер ми готовi негайно приступати до робiт з вiдновлення пам'ятки нашого мiста. Нашим партнером у вiдновленнi музею, за погодження робочої групи, буде громадська органiзацiя "Новий музей", яка себе добре зарекомендувала. Нинi вони працюють з музеями, якi постраждали вiд вiйни, i мають багато добрих прикладiв реалiзацiї успiшних проєктiв. Вони допоможуть, зокрема зi збором коштiв. Буде вiдкритий благодiйний рахунок з окремою наглядовою радою", - розповiв Євген Бойко, керуючий справами виконавчого комiтету Львiвської мiської ради.
Громадська органiзацiя "Новий музей" iз початку повномасштабного вторгнення росiї долучилась до допомоги музейникам України, якi продовжують зберiгати культурну спадщину в умовах вiйни. У рамках програми "Музейний кризовий центр" вони пiдтримували музеї фiнансово, проводили навчання, мiжнароднi резиденцiї та цифровiзували спадщину. За 3 роки роботи залучили близько 11 млн. грн. вiд мiжнародних донорiв.
"Ми маємо значний досвiд у реалiзацiї та адмiнiструваннi благодiйних коштiв та великих музейних проєктiв. Тож логiчним розвитком нашої органiзацiї є долучитись до вiдновлення зруйнованих росiєю українських музеїв. Ми вважаємо, що кожен зруйнований росiєю український музей має бути вiдновленим, а першим може стати музей Романа Шухевича. Ми готовi координувати процес вiдновлення, зокрема у частинi збору та адмiнiстрування благодiйних коштiв, забезпечити прозорiсть їх використання. Переконанi, що спiльними зусиллями зможемо повернути українцям цей важливий об'єкт культурної спадщини та показати, як музейна спiльнота, громадськiсть та мiська влада можуть спiвпрацювати для спiльного вiдновлення зруйнованих росiєю об'єктiв культурної спадщини. А таких на листопад вже є понад 2130 по всiй Українi", - зазначила Ольга Гончар, голова ГО "Новий Музей".