Йдеться про ансамбль храму Iкони Пресвятої Богородицi Скоропослушницi Львiвсько-Сокальської єпархiї Православної церкви України. Понад п'ять рокiв тому вiдбувся перший конкурс щодо пошуку можливого образу цього храму. На засiдання журi тодi зiбралось менше 2/3 вiд складу, а його результат отримав велику критику та несприйняття як зi сторони архiтектурної спiльноти, так i широкої громадськостi.
"Аналiзуючи досвiд попереднього конкурсу, ми зрозумiли, що, з точки зору сприйняття громадськостi, дуже важливу роль вiдiграє позицiювання цього храму в межах мiської структури i, зокрема, те, що вiн знаходиться в прекраснiй зеленiй зонi, яка має великий потенцiал. Для мешканцiв довколишньої забудови це єдина рекреацiйна зона в межах пiшої доступностi. Детальний план територiї у районi вул. К. Левицького - вул. Пекарської у Львовi передбачає формування тут проєктованого загальномiського парку, що не було враховано в попередньому конкурсi", - розповiв головний архiтектор Львова Антон Коломєйцев.
За його словами, храмовий комплекс має бути максимально iнтегрований в ландшафт, тому передбачається розробка цiлого ареалу з опрацюванням всiх точок доступу, озеленення та громадськими просторами, щоб це було мiсце для проведення часу львiв'янами.
"Храм також повинен мати особливу силуетнiсть, бути органiчно вписаним в цю рекреацiйну зону мiста. Попереднiй конкурс вiдбувався бiльше п'яти рокiв тому, i за цей час мислення щодо сакральної архiтектури в Українi отримало новий поштовх - ми зараз маємо багато фахових дискусiй та конкурсiв щодо архiтектури пам'ятi, зокрема меморiалiв, вiйськових поховань, це має свiй вплив i на уявлення про те якою може бути українська сакральна архiтектура сьогодення", - зазначив Антон Коломєйцев.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, в мiському Департаментi архiтектури та просторового розвитку також сподiваються, що новий проєкт буде максимально вiдповiдати традицiї Української православної церкви, яка бере свiй початок iз Константинополя, i у той самий час, при канонiчностi та коректностi, архiтектурно цей храм стане будiвлею XXI столiття, зрозумiлою для молодi та прийдешнiх поколiнь.
У Львiвсько-Сокальськiй єпархiї ПЦУ вiтають проведення нового конкурсу.
"Для того, щоб наше мiсто виглядало в архiтектурному планi гармонiйно i композицiйно, треба, щоб у майбутньому справи будiвництва храмiв завжди проходили подiбнi конкурси, - наголошує митрополит Львiвський i Сокальський Димитрiй (Рудюк). - Особливої ваги цьому питанню додає те, що храм ставиться на територiї стародавньої частини мiста, яке успадкувало рiзнi культурнi традицiї. Останнiй раз в iсторичному ареалi Львова православна церква була зведена в 1897 р., а перед тим православних храмiв у мiстi не було майже два столiття. Тому цей конкурс можна вважати iсторичною подiєю".
За словами керуючого справами виконкому ЛМР Євгена Бойка, основою для порозумiння завжди є дiалог, фаховий пiдхiд до справи та врахування iнтересiв мешканцiв.
"Йдеться про дiлянку, яка потребує благоустрою, тому мова йде не лише про ескiз храму, але й про зону рекреацiї, де з часом люди зможуть вiдновлюватись i духовно, i фiзично", - зазначив Євген Бойко.
Пiсля рiшення виконкому будуть прийматися заявки на конкурс, а пiсля його проведення та обрання переможця церква зможе практично пiдiйти до реалiзацiї проєкту, в тому числi до виконання будiвельних робiт коштом пожертв вiрних та спонсорiв.
Премiальний фонд конкурсу складає 600 тис. грн. iз наступним розподiлом премiй: перша премiя (мiсце) - 250 тис. грн., друга премiя (мiсце) - 150 тис. грн., третья премiя (мiсце) - 100 тис. грн., двi заохочувальнi премiї - 50 тис. грн. кожна. Фонд був сформований за рахунок благодiйникiв Православної церкви України.