Вiдкриття вiдбулося за участi Першої ледi України Олени Зеленської, яка офiцiйно презентувала українську експозицiю свiту.
Українську офiцiйну делегацiю також представляла перша заступниця мiнiстра розвитку громад та територiй України Альона Шкрум, яка вiдкрила павiльйон вiд iменi мiнiстра Олексiя Кулеби та Мiнрозвитку, яке вiдповiдає за архiтектурне бiєнале.
"Для мене величезна честь говорити тут вiд iменi України. Наш павiльйон цього року - як нiколи щирий, глибокий i свiтлий. Це архiтектура спротиву. Архiтектура пам'ятi. Архiтектура майбутнього", - зазначила Альона Шкрум.
Цьогорiчна тема бiєнале - Intelligens. Natural. Artificial. Collective - "Iнтелект. Природний. Штучний. Колективний" - стала рамкою для проєкту, який розкриває сенс українського "даху" у час вiйни. Очеретяний дах у павiльйонi - це не просто архiтектурна форма, а символ дому, укриття, збереження традицiй.
"Слово "дах" майже неможливо перекласти англiйською. Нi roof, нi ceiling не передають того значення, яке воно має для українцiв у час вiйни. Це - про дiм, про захист, про втрати i про силу вiдновлення", - пiдкреслила перша заступниця мiнiстра.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, матерiали для iнсталяцiї були зiбранi в Одеськiй областi. Зазвичай для таких дахiв очерет везуть iз Херсонщини, але сьогоднi це неможливо, тому матерiал привезли з Одещини.
За словами Альони Шкрум, український павiльйон - це також спосiб розповiсти свiтовi про масштаби руйнувань в Українi.
"Понад 2,5 млн. українських "дахiв" - квартир, будинкiв, шкiл, дитячих садкiв - зруйновано або пошкоджено. Це приблизно 14 Венецiй. Цi цифри важко усвiдомити, але ми продовжуємо вiдновлюватися", - сказала вона.
У Київськiй областi вже вiдновлено понад 21 тис. з 30 тис. пошкоджених об'єктiв. Це результат зусиль мiнiстерства, Державного агентства вiдновлення, мiсцевої влади, архiтекторiв, волонтерiв та громадських органiзацiй.
"Наш павiльйон - це i подяка всiм, хто щодня працює над тим, щоб українцi знову мали дах над головою", - сказала Альона Шкрум.
Комiсаркою павiльйону цього року стала Тетяна Фiлевська, креативна директорка Українського iнституту.