ЛКМ Утепление Окна и двери Технологии Техника | Рынок Аналитика Новости компанийВБН В.2.3-218-175-2002. ВЛАШТУВАННЯ ТОНКОШАРОВИХ ПОКРИТТІВ З ЛИТИХ ЕМУЛЬСІЙНО-МІНЕРАЛЬНИХ ТА ХОЛОДНИХ АСФАЛЬТОБЕТОННИХ СУМІШЕЙ

Оцените
(2 голосов)

ВІДОМЧІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

 

 

 

 

 

 

Споруди транспорту

 

 

 

 

 

 

ВЛАШТУВАННЯ ТОНКОШАРОВИХ ПОКРИТТІВ З ЛИТИХ ЕМУЛЬСІЙНО-МІНЕРАЛЬНИХ ТА ХОЛОДНИХ АСФАЛЬТОБЕТОННИХ СУМІШЕЙ

 

 

 

 

 

ВБН В.2.3-218-175-2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Державна служба автомобільних

доріг України (Укравтодор)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Київ 2002

 


 

1 РОЗРОБЛЕНО

Національним транспортним університетом (Савенко В.Я. - Керівник розробки, Мозговой В.В., Гамеляк І.П., Климчук С.М. за участю НВЦ КОМПОЗИТ (Борисенко А.А.), Інституту гігієни та медичної екології АМНУ (Пригода Ю.Г.)

 

 

 

 

ВНЕСЕНО

Управлінням автомобільних доріг та управлінням науково-технічної політики Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор)

 

 

 

 

2 ЗАТВЕРДЖЕНО ТА НАДАНО ЧИННОСТІ

Наказом Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор) N° від ' __ '_____2002 року

 

 

 

 

3 ВВЕДЕНО ВПЕРШЕ

 

 

 


ДЕРЖАВНА СЛУЖБА АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ УКРАЇНИ

(УКРАВТОДОР)

 

НАКАЗ

м. Київ

 

1 грудня 2003                                                        № 719

 

 

Про затвердження відомчих будівельних норм України

У зв'язку із закінченням розробки ВБН В.2.3-218-175-2002 "Влаштування тонкошарових покриттів з литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних сумішей" (договір від 02.07.021 №100),

НАКАЗУЮ:

1.      Затвердити та ввести в дію з 01.01.04 відомчі будівельні норми України ВБН В.2.3-218-175-2002 "Влаштування тонкошарових покриттів з литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних сумішей"

2.     Надати право на тиражування та розповсюдження зазначених будівельних норм підприємству "Укрдортехнологія" (Мельничук Г.С.)

3.      Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Укравтодору Климпуша М.Д.

Голова                                                                                      В.Ф.Демішкан


ВСТУП

Тонкошарові покриття влаштовуються при ремонтних роботах для підвищення транспортно-експлуатаційних показників дорожніх покриттів та їх захисту від передчасного руйнування.

Влаштування тонкошарових покриттів із сумішей литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних в порівнянні з технологіями гарячого асфальтобетону забезпечує наступні переваги:

 • зменшується шкідливість впливу на навколишнє середовище;
 • нижча енергоємність виробничого процесу завдяки відсутності потреби у висушуванні, нагріванні кам'яних матеріалів і бітуму, підтриманні високої температури при перемішуванні;
 • висока продуктивність та низька трудомісткість;
 • суміщення операцій готування та вкладання суміші в одній машині під час її руху по дорозі;
 • подовження будівельного сезону за рахунок можливості виконання робіт при середньодобовій температурі повітря вище плюс 5 °С;
 • можливість виконання робіт при вологому покритті;
 • незначний термін формування шару від 20 до 60 хвилин, після чого може бути розпочато рух транспорту.

ВІДОМЧІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

 

Влаштування тонкошарових покриттів з литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних сумішей

ВБН В.2.3.218-175-2002 Вводяться вперше

Чинні від 2003

Ці Норми поширюються на проектування, виконання та прийняття робіт по влаштуванню тонкошарових покриттів з литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних сумішей (далі - влаштування тонкошарових покриттів) на автомобільних дорогах, які знаходяться у державній власності та підпорядковані Державній службі автомобільних доріг України.

Дані Норми призначені для використання будівельними та експлуатаційними організаціями, що виконують роботи по влаштуванню тонкошарових покриттів з литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних сумішей на автомобільних дорогах, підпорядкованих Державній службі автомобільних доріг України.

Перелік нормативних документів, на які є посилання в даних Нормах, наведено в додатку А.

Терміни та визначення наведені в додатку Б.

1          ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 • Тонкошарові покриття з асфальтобетону холодного литого призначені для подовження терміну служби дорожнього одягу, забезпечення комфортності руху по дорозі: рівність, жорсткість поверхні, зчеплення, і повинні відповідати санітарно-гігієнічним та екологічним вимогам (безпильність, зручність механічного прибирання, відведення поверхневої води).
 • Тонкошарові покриття з асфальтобетону холодного литого застосовують на підставі визначеної величини граничного прогину та показників зчіпних якостей дорожніх покриттів.

1.3    Міжремонтні терміни служби тонкошарових покриттів з холодного литого асфальтобетону становлять 3-5 років.

2          КРИТЕРІЇ ПРИЗНАЧЕННЯ ТОНКОШАРОВИХ ПОКРИТТІВ З ЕМУЛЬСІЙНО-МІНЕРАЛЬНИХ ТА ХОЛОДНИХ АСФАЛЬТОБЕТОННИХ СУМІШЕЙ І ЇХ УТРИМАННЯ

2.1    Тонкошарові покриття можуть складатись з одного, двох, а в окремих випадках (наприклад, при влаштуванні тонкошарового покриття по укріпленому ґрунту) - з трьох шарів: одного або двох нижніх товщиною 7 - 15 мм, призначених для забезпечення рівності; верхнього товщиною 5 - 15 мм - для підтримання необхідних зчіпних якостей, зменшення рівня шуму під час руху транспортних засобів, виключення можливості застою води на поверхні покриття, поліпшення естетичних властивостей шляхом надання однорідної текстури і кольору.

Влаштування більше трьох шарів недопустимо з вимоги забезпечення зсувостійкості матеріалу.

 • Кількість шарів покриття із холодного литого асфальтобетону залежить від категорії дороги, інтенсивності руху, виду руйнувань поверхні, типу існуючого покриття та його рівності. Кількість шарів визначається за таблицею 1.
 • В залежності від рівності існуючого покриття (основи) необхідно призначати таку кількість шарів:

 


Таблиця 1

 

 

 

 

 

 

Категорія дороги

Кількість шарів і тип суміші, що укладається на

укріплений ґрунт дорожнього одягу удосконаленого типу

асфальтобетон з дефектами

цементобетон, бруківку

пористість більше 20%

викришування з глибиною раковин до 20 мм

коефіцієнт зчеплення < 0,35

окремі поперечні тріщини

колійність до 15мм

колійність більше 15 мм

Місцевого значення (III-IV)

на бітумній емульсії

• один нижній - 0/10 або 0/15 мм;

або

• два нижніх - 0/10 + 0/15 мм;

• верхній -0/5, 0/7 або 0/10мм.

одношарове
0/7 або 0/10мм

одношарове - 0/7,0/10 або 0/15 мм;

нижній - 0/7 або 0/10 мм; верхній - 0/10 або 0/15 мм

одно або двошарове: • нижній -0/7, 0/10 або 0/15 мм;

• верхній -0/5,0/7 або 0/10мм.

Державного значення (І - ІІ)

на модифікованій бітумній емульсії

-

одношарове
0/7або 0/10мм

одношарове -

0/7,0/10 або 0/15 мм;

нижній -0/7 або 0/10 мм; верхній -0/10 або 0/15 мм

одно або двошарове • нижній -0/7, 0/10 або 0/15 мм;

• верхній -0/5, 0/7 або 0/10мм.


а)    при величині просвіту під рейкою до 15 мм (при вимірюваннях в поздовжньому напрямку руху згідно з ДСТУ Б В.2.3-3 - один шар із суміші типу 0/5, 0/7 або 0/10 мм відповідно до вимог цих Норм. На дорогах III-IVкатегорій в якості в'яжучого переважно застосовують звичайну бітумну емульсію, а на дорогах І-ІІ категорій - модифіковану бітумну емульсію;

б)    при величині просвіту під рейкою від 15 до 30 мм- два шари, де перший із суміші типу 0/5, 0/7 або 0/10 мм, а другий - із суміші типу 0/15 мм;

в)    при величині просвіту під рейкою від 30 до 40 мм- три шари, де перший із суміші типу 0/5, 0/7 або 0/10 мм, другий - із суміші типу 0/10 мм, а третій - 0/15 мм.

2.1.3   В залежності від дефектів основи, на яку будуть укладати тонкошарові покриття, використовують такі типи сумішей, мм:

0/5 - застосовується для закриття тріщин, створення гідроізоляційного шару. Основне призначення - відновлення поверхні проїжджої частини, підвищення коефіцієнта зчеплення;

0/7 - застосовується для закриття тріщин, заповнення пустот проїжджої частини, ремонту сильно зношеної поверхні проїжджої частини. Основне призначення - відновлення поверхні проїжджої частини, підвищення коефіцієнта зчеплення й влаштування додаткового верхнього захисного шару;

0/10 - застосовується для часткового заповнення пустот, усунення нерівностей проїжджої частини. Основне призначення - ремонт проїжджої частини й влаштування додаткового верхнього шару, що захищає поверхню проїжджої частини від кліматичних і механічних руйнувань;

0/15 - застосовується як нижній шар при влаштуванні багатошарового покриття або для влаштування одношарового покриття.

2.1.4   Поверхня шару покриття із асфальтобетону холодного литогоповинна мати однорідну структуру: відстані між зернами щебеню в середньому повинні дорівнювати трьом-чотирьом їхнім висотам, а простір між ними має бути заповнено розчином. На ній не повинно бути:

а)прогалин, за винятком смуги шириною до 10 смбіля кромок проїжджої частини при неукріплених узбіччях і до 5 см- при укріплених;

б)місць з надлишком в'яжучого, що характеризується середньою висотою виступів шорсткості менше 0,1 мм(згідно з ДСТУ 3587) і свідчить про невідповідність товщини максимальному розміру фракції матеріалу;

в)незаповнених поверхонь або нашарувань однієї смуги на іншу з утворенням поперечної нерівності у вигляді сходинки. Сумарна площа дефектів покриття не повинна перевищувати 0,3 % від загальної площі влаштованого покриття.

 • Поверхня улаштованого покриття повинна мати поздовжні і поперечні уклони, що відповідають ДБН В.2.3-4: поздовжній - у відповідності з поздовжнім профілем споруди, поперечний - не менше 20 ‰.
 • Коефіцієнт зчеплення поверхні покриття із асфальтобетону холодного литого з колесом автомобіля повинен відповідати вимогам ДСТУ 3587. Середня висота виступів шорсткості повинна бути не меншою 1,8 мм.
 • В залежності від швидкості руху транспортних засобів коефіцієнт зчеплення повинен знаходитись в межах, приведених в таблиці 2.

 

Таблиця 2

 

Коефіцієнт зчеплення

Швидкість руху, км/год.

40

60

80

100

мінімальний

0,35

0,25

0,18

0,1

максимальний

0,7

0,55

0,45

0,4

 

2.1.8   Просвіт при вимірюванні під рейкою (згідно з ДСТУ Б В.2.3-3 повинен складати до 5 мм(95 % значень) і 5-10мм (5 % значень) при умові влаштування покриття на основі з просвітом до 15 мм.

2.2   Вимоги до основи (існуючого покриття)

 • Основа, по якій влаштовується тонкошарове покриття, повинна мати коефіцієнт міцності згідно ВСН 46 не менше 0,9.
 • Придатними для влаштування захисних шарів із асфальтобетону холодного литого є основи, у яких максимальний просвіт під рейкою в поздовжньому напрямку не перевищує 40 мм.
 • При величині просвіту під рейкою більше 40 ммоснова повинна бути попередньо вирівняна методом холодного фрезерування або вирівнювання гарячим асфальтобетоном.

2.3   Роботи з влаштування тонкошарового покриття не виконуються, якщо температура повітря або покриття знижується до плюс 10°С та нижче і продовжує знижуватись. Однак цей матеріал використовується при температурі плюс 5°С, якщо остання має тенденцію до підвищення.

Виконання робіт у дощову погоду заборонено. Дозволяється виконувати роботи по вологому покриттю при відсутності води.

2.4   Влаштування тонкошарових покриттів здійснюється спеціальною машиною-шламоукладальником, що об'єднує приготування, укладання і розподіл суміші в процесі руху шламоукладальника по покриттю дорожнього одягу.

Основними складовими шламоукладальника є: а) накопичувально-витратні місткості:

 1. місткість для бітумної емульсії;
 2. місткість для води;
 3. місткість для водного розчину поверхнево-активної речовини (емульгатора);
 4. бункер для кам'яного матеріалу з вібратором;
 5. бункери з вібратором для мінерального(их) наповнювача(ів);

 б)          системи для подачі, дозування й обліку:

 1. мінерального матеріалу;
 2. емульсії;
 3. води попереднього зволоження;
 4. водного розчину поверхнево-активної речовини, що регулює розпад емульсії;
 5. мінеральних наповнювачів;

в)змішувач лопатний - в ньому ж складові матеріали перемішуються до однорідного стану і далі безперервно по гумовому лотку суміш надходить у розподільчий пристрій;

г)  пристрій розподільчий представляє собою металевий ящик (спрейдер), що транспортується з установкою і має шнеки з гідроприводом, які служать для додаткового перемішування суміші, її рівномірного розподілу по поверхні. Шляхом регулювання просвіту між спрейдером і поверхнею основи виконують регулювання товщини шару, дотримання необхідних уклонів покриття автомобільної дороги. Змінюючи ширину пристрою розподільчого, можна регулювати ширину укладання.

д)система попереднього зволоження покриття і суміші;

е)мийка - трубопровід, насос і переносна форсунка для промивання робочих органів після закінчення роботи або у ситуаціях швидкого розпаду суміші у пристрої розподільчому.

3          ВИМОГИ ДО ЛИТОЇ ЕМУЛЬСІЙНО-МІНЕРАЛЬНОЇ, ХОЛОДНОЇАСФАЛЬТОБЕТОННОЇ СУМІШІ, СИРОВИННИХ КОМПОНЕНТІВТА ХОЛОДНОГО ЛИТОГО АСФАЛЬТОБЕТОНУ

3.1    Для влаштування тонкошарових покриттів з холодного литого асфальтобетону використовують литі емульсійно-мінеральні та холодні асфальтобетонні суміші, що відповідають вимогам ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208.

3.2     Для приготування сумішей слід застосовувати такі сировинні компоненти: повільнорозпадні катіонні бітумні емульсії, що відповідають вимогам ТУ У В.2.7.03450778.092; поверхнево-активні речовини типу хлористих або оцтовокислих солей моноамінів, поліамінів, амідоамінів, четвертинних солей амонію за технічними умовами заводів-виробників; цементи загальнобудівельного призначення згідно з ДСТУ Б В.2.7-46 або мінеральні тонкодисперсні наповнювачі (молотий вапняк, доломіт, базальт, зола) згідно з ГОСТ 16557; щебінь, щебенево-піщані суміші і висівки згідно з ДСТУ Б В.2.7-30, ДСТУ Б В.2.7-34, ДСТУ Б В.2.7-74, ДСТУ Б В.2.7-75, ДСТУ Б.В.2.7-32, ДСТУ Б.В.2.7-33, ДСТУ Б.В.2.7-76, які отримують при подрібненні переважно вивержених або метаморфічних гірських порід із границею міцності на стиск не менше 100 МПа; питну воду згідно з ГОСТ 2874 або технічну воду згідно з ГОСТ 6709, ГОСТ 23732.

3.3    Показники фізико-механічних властивостей асфальтобетону холодного литого повинні відповідати вимогам, наведеним у таблиці 3.

 

Таблиця З

Назва показника

Одиниця виміру

Значення показника для тонкошарового покриття з асфальтобетону холодного литого

Методика вимірювання

бітумна емульсія

модифікована бітумна емульсія

1. Границя міцності на зсув через 14 діб після влаштування покриття, не менше

МПа

1,1

1,3

пункт 6.2 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208

2, Коефіцієнт ущільнення через 14 діб після влаштування покриття, не менше

 

0,95

0,95

Пункт 3.4 цих Норм

3. Водонасичення, через 14 діб після влаштування покриття, не більше

% по масі

0,5

0,5

пункт 13 ДСТУ Б В.2.7-89

4. Набухання, через 14 діб після влаштування покриття, не більше

%по масі

0,75

0,75

пункт 14 ДСТУ Б В.2.7-89

5. Втрата матеріалу при вологому абразивному зносі

 

 

 

пункт 6.4 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208

- через 1 год замочування, не більше

г/м2

800

530

 

- через 6 діб замочування, не більше

 

800

 

 


3.4    Коефіцієнт ущільнення асфальтобетону холодного литого визначається як відношення щільності зразків готового покриття до щільності зразків, підготовлених для проведення випробувань по методиці визначення поглинання піску емульсійно-мінеральною сумішшю згідно з пунктом 6.3 ТУ У В.2.7-45.2-00018112-208.

4          ТЕХНОЛОГІЧНА ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ РОБІТ

4.1    Уздовж ділянки дороги влаштовуються майданчики для накопичення кам'яних матеріалів (приоб'єктні склади), підвозиться емульсія бітумна, вода і цемент в об'ємі, достатньому для влаштування шару заданих характеристик.

4.2   Перелік машин і механізмів, що використовуються для влаштування покриттів з асфальтобетону холодного литого:

а)    шламоукладальник;

б)    вантажівка для перевезення допоміжного устаткування і інвентарю;

в)    цистерна для перевезення і зберігання емульсії на приоб'єктному складі;

г)     механічна щітка-водовіз;

д)    мікроавтобус;

е)    навантажувач;

ж)    вантажівки для підвезення кам'яного матеріалу.

4.3   Ланка по виконанню робіт включає:

а)    майстра - керівник робіт;

б)    помічника машиніста - забезпечує приготування й укладання суміші, під час якої повинен контролювати склад і консистенцію суміші шляхом беззупинної візуальної оцінки;

в)    машиніста шламоукладальника - забезпечує заданий темп укладання суміші;

г)     шляхових робітників (6 осіб) - забезпечують організацію і пропуск руху, виконують операції по очищенню робочих органів машини, навантаженню матеріалів і будівельного сміття, а також ручні операції по стикуванню, забезпечують переходи через каналізаційні люки і дощоприймальники.

 • Підготовчі роботи до влаштування тонкошарового покриття.

4.4.1     Вибоїни або зміни профілю покриття у вигляді просадок,

невеликих за площею ділянок із сильною або середньою гребінкою (до 3% площі на один кілометр) усувають заздалегідь шляхом виконання ремонту сумішшю гарячою асфальтобетонною або емульсійно-мінеральною. Допускається холодне фрезерування покриття в місцях вибоїн і ям. Принаявності ділянок із гребінкою або напливами, покриття на них фрезерується і замінюється новим матеріалом.

Усі тріщини і шви в покритті (основі) шириною більше 6 мм повинні бути відремонтовані і герметизовані;

4.4.2   Ділянка проведення робіт на довжину захватки огороджується в порядку, обумовленому «Технічними правилами ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України».

4.4.3   Перед початком влаштування тонкошарового покриття дорожнє покриття повинно бути очищене від пилу та бруду механічними щітками.

 • При виконанні робіт по цементобетонному покриттю або асфальтобетонному покриттю з викришуванням за 30 - 60 хвилин до початку влаштування тонкошарового покриття необхідно зробити підгрунтовку швидкорозпадною бітумною емульсією (згідно з ТУ У В.2.7.03450778.092) з нормою розходу 0,3-0,6 л/м2.
 • Якщо підгрунтовка не робиться та температура поверхні покриття вище 30 ºС - обов'язкове попереднє зволоження поверхні старого покриття водою згідно з ДБН В.2.3-4.
 • Виконується налагодження дозаторів і форсунок машини на задану витрату компонентів відповідно до складу суміші, встановленої при проектуванні в лабораторії.

4.5    Укладання емульсійно-мінеральної та холодної асфальтобетонної суміші.

 • Влаштування тонкошарового покриття із суміші литої емульсійно-мінеральної проводять на половині проїжджої частини або на окремих смугах руху транспорту.
 • Після завантаження компонентів суміші на майданчику шламоукладальник подається на початок захватки.
 • Пристрій розподільчий шламоукладальника встановлюєтьсяна покриття і розкривається на ширину укладання шару.
 • Компоненти суміші у заданому співвідношенні подаються в змішувач, де відбувається безперервне перемішування до однорідного стану з подальшою подачею готової суміші в розподільчий пристрій.
 • Після заповнення розподільчого пристрою сумішшю починається укладання і розподіл суміші заданої товщини по ширині смуги захватки в процесі руху машини з одночасним усуненням дефектів правилом.
 • При повному використанні будь-якого з компонентів суміші шламоукладальник припиняє роботу, виконують промивання змішувача і розподілюючого обладнання на узбіччі дороги та подають шламоукладальник на майданчик для завантаження необхідних матеріалів. Тільки після цього продовжують роботу, починаючи з попереднього місця зупинки.
 • Після укладання суміші, в результаті розпаду емульсії та процесів формування покриття утворюється шар з холодного литого асфальтобетону.
 • Витрата суміші на квадратний метр повинна складати для типу суміші 0/7 - 14-18 кг, 0/10 - 18-22 кг, 0/15 - 24-28 кг. При ремонті колії заповненням сумішшю її питома витрата на квадратний метр повинна відповідати вимогам таблиці 4.

 

Таблиця 4

Глибина колії, мм

Витрата суміші, кг/м2

Тип суміші, мм

Кількість шарів

10-15

15-25

0/7,0/10,0/15

1

15-25

25-35

0/7,0/10,0/15

2

25-35

35-45

0/7,0/10,0/15

2

35-40

40-55

0/7,0/10,0/15

2

 

4.6    Догляд за покриттям.

4.6.1   До складу цих робіт входять:

а)     догляд за укладеним шаром із регулюванням і обмеженням швидкості руху транспортного потоку;

б)     зняття технічних засобів організації дорожнього руху.

 • Якщо роботи виконуються на ділянці з дуже низькою інтенсивністю руху транспорту, необхідно виконати прикочення укладеного шару котком на пневматичних шинах.
 • Перед відкриттям руху знімаються дорожні знаки, які забороняють рух і встановлюються знаки, що обмежують швидкість та регулюють рух транспорту по смугах.

5          КОНТРОЛЬ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ

5.1    Контроль за ходом робіт при влаштуванні тонкошарових покриттів із сумішей литих емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних здійснюється згідно з таблицею 5.

 


Таблиця 5

Етап

Склад контролю

Відповідальна особа

1. Перед доставкою матеріалів

а) перевірити мінеральний матеріал та бітумну емульсію на відповідність технічним вимогам та стандартам;

лаборант

2. При доставці матеріалу на приоб'єктний склад

а) перевірити відповідність вихідних матеріалів даним паспорта;

майстер

3. Щоденно перед початком робіт

а) перевірити схему організації руху і огородження місця проведення робіт;

б) перевірити очистку покриття;

в) те ж температуру покриття

майстер

4. Під час виконання робіт

а) переконатись, що схема організаціїруху дотримується;

майстер

5. Під час догляду

а)перевірити установку знаків обмеження швидкості і регулювати рух транспорту по смугах

майстер

6. Постійно перед початком робіт

а)переконатись в наявності і справності техніки, наявності персоналу та матеріалів

майстер

7. Щоденно після завершення робіт

а) заповнюється журнал виконання робіт згідно з додатком В цих ВБН

майстер

8. Контроль в процесі експлуатації покриття

а)стан і дефекти покриття після зимового періоду

б)стан і дефекти у період з найвищою температурою покриття (влітку)

Представник технагляду замовника

6          ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

 • При виконанні робіт з приготування і укладання сумішей емульсійно-мінеральних та холодних асфальтобетонних повинні бути дотримані вимоги безпеки праці з врахуванням особливостей роботи по приготуванню в'яжучого на емульсійній базі, а також на лінійних роботах по влаштуванню покриттів.
 • Концентрації шкідливих речовин, які мігрують під час виготовлення вихідних матеріалів та влаштування тонкошарового покриття не повинна перевищувати, залежно від класу небезпеки, гранично-допустимі рівні (ГДР) відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005.
 • Контроль за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони при приготуванні та використанні матеріалів для влаштування тонкошаровихпокриттів необхідно здійснювати згідно з ГОСТ 12.1.005 та відповідними документами санітарно-епідемічного нагляду, наведених у таблиці 6.

 

Таблиця 6

Назва шкідливих речовин

Скорочене позначення документу

Періодичність контролю за ГОСТ 12.1.005

Пил

МУ 4436-87

1 раз на квартал

Насичені, ненасичені та ароматичні вуглеводні

МУ 3119-84

1 раз на місяць

 

 • Контроль за вмістом летких сполук, що мігрують в атмосферне повітря (насичені, ненасичені та ароматичні вуглеводні) в процесі виготовлення і застосування матеріалів для влаштування тонкошарового покриття, повинен виконуватись згідно з ДСП 201 та РД 5204.186.
 • Матеріали для влаштування тонкошарових покриттів за результатами радіаційно-гігієнічної оцінки сумарної активності природних радіонуклідів повинні відповідати І-ІІ класу відповідно до вимог ДБН В. 1.4-1.01.
 • Контроль сумарної питомої активності природних радіонуклідів виконується згідно з ДБН В.1.4-2.01.
 • При приготуванні, транспортуванні та використані вихідних матеріалів для влаштування тонкошарового покриття необхідно дотримуватись вимог ДСанПіН 2.2.7.029 по усуненню забруднення ґрунтів і водоймищ.
 • Рівень шумового навантаження на працюючих при влаштуванні тонкошарового покриття повинен відповідати вимогам ДСН 3.3.6.037. Контроль еквівалентних рівнів шуму здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.050.
 • Еквівалентні рівні загальної вібрації на робочих місцях повинні відповідати вимогам ДСН 3.3.6.039. Контроль еквівалентних корегованих рівнів вібрації здійснюється відповідно до МУ 3911.

6.10  При роботі з емульсіями необхідно дотримуватись правил безпеки праці згідно з ДНАОП 5.1.14-1.01.

Рекомендується проводити періодичні медичні огляди всіх осіб, що працюють з емульсіями.

6.11  Робітники, які займаються приготуванням і використанням емульсій, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту згідно з типовими галузевими нормами, затвердженими в установленому порядку.

 • Якщо емульсія потрапила на обличчя або руки, її спочатку слід змити холодною водою, залишки бітуму зняти гасом або дизпаливом, а потім місця, на які потрапила емульсія, протерти тампоном з вазелином і промити теплою водою з милом.
 • На кожний етап робіт із влаштування покриття повинні бути складені інструкції і правила виконання робіт, а також вимоги безпеки праці, які вивішують в місцях ведення робіт. Робітники повинні пройти спеціальне навчання й інструктаж, а також медичний огляд. У процесі робіт повинен проводитися спеціальний медичний нагляд. До складу медичної комісії, що проводить регулярні огляди, повинні входити отоларинголог і дерматолог.
 • Тонкошарові покриття на діючих автомобільних дорогах або на тих, що приймають в експлуатацію, можна влаштовувати без призупинення руху транспорту. При цьому необхідно забезпечити охорону праці робітників, безпечні вимоги роботи дорожньо-будівельних машин і механізмів.
 • До початку виконання робіт з влаштування тонкошарових покриттів необхідно:

а)       розробити схему організації робіт в місці їх виконання та передбачити весь комплекс заходів, пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху, а також обладнати місця відповідними технічними засобами організації дорожнього руху з використанням типових схем, які наведені в ІНУВ.3.2-218-051;

б)       на ділянках виконання робіт з влаштування тонкошарового покриття встановлюють в першу чергу найбільш віддалені тимчасові дорожні знаки, потім в безпосередній близькості, за необхідності обладнуютьоб'їзди і пішохідні містки, а потім встановлюють поперечні та поздовжні огородження, відповідно до вимог ДСТУ 2735, а при наявності об'їзду - відповідні технічні засоби дорожнього руху. Перед ділянкою на період виконання робіт необхідно встановити транспорант, який інформує про місце і характер робіт (наприклад "Ремонт дороги" або "Реконструкція дороги"). Транспоранти слід розміщувати за межами узбіччя дороги разом з першим тимчасовим дорожнім знаком "Дорожні роботи";

 • Робітники, що обслуговують машини і механізми, які створюють шум, що перевищує припустимі санітарні норми (90дБ), забезпечуються індивідуальними протишумними навушниками або вкладишами.
 • Під час роботи дорожніх машин забороняється знаходитися стороннім особам у зоні дії машини, а також на її площадці керування, рамі, робочих органах, кожухах;
 • При роботі в нічний час самохідні й причепні агрегати повинні бути обладнані:

а)      лобовим і загальним освітленням, що забезпечує достатню видимість шляху, по якому переміщається машина або агрегат, видимість фронту робіт і прилягаючих до нього ділянок на відстані не менше 10 м;

б)      освітленням робочих органів і механізмів керування;

в)      заднім сигнальним світлом, аварійним освітленням.

6.19  Одразу після виконання робіт змішувальний і розподільний органи слід очистити від залишків суміші та промити на узбіччі дороги. Відходи від промивки не є небезпечними, тому вони можуть залишатися на узбіччі дороги і використовуватися для його укріплення. Залишати сторонні предмети після очищення в змішувачі категорично заборонено. На приоб'єктному майданчику необхідно звільнити бункери машини, залишки емульсії, води та регулятора розпаду злити в ті самі ємності, звідки їх заливали.


Додаток А

(довідковий)

 

Перелік нормативних документів, на які є посилання в даних Нормах

 

ДБН В.2.3-4-2000

Автомобільні дороги

ДБН В.1.4-1.01-97

Система норм та правил зниження рівня іонизуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві.

Регламентовані радіаційні параметри. Допустимі рівні.

ДБН В.1.4-2.01 -97

Система норм та правил зниження рівня іонизуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві.

Радіаційний контроль будівельних матеріалів та об'єктів будівництва.

ДСТУ Б В.2.3-3-2000 (ГОСТ 30412-96)

Дороги автомобільні та аеродроми. Методи вимірювань нерівностей основ і покриттів.

ДСТУ Б В.2.7-30-95

Матеріали нерудні для щебеневих і гравійних основ та покриттів автомобільних доріг. Технічні умови

ДСТУ Б.В.2.7-32-95

Пісок щільний природний для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-33-95

Пісок кварцево-залізистий і тонкодисперсна фракція із відходів гірничо-збагачувальних комбінатів України. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-34-95

Щебінь із уміщуючих гірських порід та відходів сухого магнітного збагачення залізистих кварцитів гірничо-збагачувальних комбінатів і рудників України. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-46-96

Цементи загальнобудівельного призначення. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-74-98

Крупні заповнювачі природні, із відходів промисловості, штучні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій та робіт. Класифікація

ДСТУ Б.В.2.7-75-98

Щебінь та гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій та робіт. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-76-98

Пісок для будівельних робіт із відсівів подрібнення скельних гірських порід гірничо-збагачувальних комбінатів України. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-89-99 (ГОСТ 12801-98)

Матеріали на основі органічних в'яжучих для дорожнього і
аеродромного будівництва. Методи випробувань.

ДСТУ 2735-94

Огорожі дорожні та направляючі засоби. Правила використання. Техніка безпеки дорожнього руху

ТУ У В.2.7.03450778.092-97

Емульсії бітумні дорожні

ТУУВ.2.7-45.2-00018112-208-2002

Суміші литі емульсійно-мінеральні та холодні асфальтобетонні

ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ

Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны

ГОСТ 12.1.050-76

Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности

ГОСТ 13646-68 Е

Термометры стеклянные ртутные для точных измерений

ГОСТ 165 5 7-78

Порошок минеральный для асфальтобетонных смесей. Технические условия

ДСП 201-97

Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними і біологічними речовинами)

ДСН 3.3.6.037-99

Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку

ДСН 3.3.6.039-99

Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації

ДСанПіН 2.2.7.029-99

Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення

ДНАОП 5.1.14.1.01-96

Правила охорони праці при будівництві, ремонті та утриманні автомобільних доріг і на інших об'єктах дорожнього господарства

ВСН 46-83

Инструкция по проектированию дорожных одежд нежесткого типа

ІНУВ.3.2-21 8-051 -95

Інструкція по забезпеченню безпеки дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт на автомобільних доpогах

ВМУ 4641-88

Временные методические указания по обоснованию ПДК загрязняющих веществ в атмосферном воздухе населенных пунктов

MB3911-85

О проведении гигиенической оценки производственной вибрации

МУ 3119-84

Методические указания по газохроматографическому определению предельных, непредельных и ароматических углеводородов в воздухе

МУ 4436-87

Методические указания по измерению концентраций аэрозолей преимущественно фиброгенного действия

РД 52.04.186-89

Руководство по контролю загрязнения атмосферы

 


Додаток Б

(обов'язковий)

 

Терміни та визначення

 

Суміш лита емульсійно-мінеральна - виготовляється змішуванням при температурі навколишнього середовища у змішувачі укладальника таких компонентів: кам'яного матеріалу з максимальним розміром 5 мм, мінерального наповнювача(ів), води і бітумної емульсії.

Суміш холодна лита асфальтобетонна - виготовляється змішуванням при температурі навколишнього середовища у змішувачі укладальника таких компонентів: кам'яного матеріалу з максимальним розміром 15 мм, мінерального наповнювача(ів), води і модифікованої бітумної емульсії.

Асфальтобетон холодний литий - матеріал, що отримують після укладки, самоущільнення, ущільнення і доущільнення суміші литої емульсійно-мінеральної або холодної асфальтобетонної.

Самоущільнення - це процес витіснення води із суміші під впливом власної ваги. Під час самоущільнення відбувається формування базальної структури матеріалу.

Ущільнення - це процес витіснення води із суміші під впливом зовнішнього навантаження (автотранспорту або котків). Під час ущільнення відбувається формування порової структури матеріалу.

Доущільнення - це процес остаточного витіснення води зі складу суміші під впливом зовнішнього навантаження. Під час доущільнення відбувається формування контактної структури матеріалу.


Додаток В

(обовязковий)

 

ЖУРНАЛ ВИКОНАННЯ РОБІТ

при влаштуванні тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної та холодної асфальтобетонної суміші

"__"____________200_ р

Час:    початку робіт....................закінчення робіт...........................

ПОГОДНІ УМОВИ (потрібна обвести)

 Сонячно                                                   похмуро

Примітка........................................................................................................................

МІСЦЕ ВЛАШТУВАННЯ ТОНКОШАРОВОҐО ПОКРИТТЯ

Дорога............................................................................................................................

Від КМ (ПК).........................до КМ (ПК)........................

Ширина проїзної частини..................м      Ширина укладки...................м

Смуги укладки:

І х шириною...м             2 х шириною...м             3 х шириною...м          4 х шириною...м

Шар укладки (потрібне обвесmu)

заповнення колії                            нижній шар                            верхній шар

Примітка........................................................................................................................

ВИД ОСНОВИ (потрібне обвести)

асфальтобетон

 

пов. обробка фр.

 

  

 

 

 

цементобетон

Примітка........................................................................................................................

СТАН ПОВЕРХНІ ОСНОВИ (потрібне обвести)

суха                                  волога                              мокра

Примітка........................................................................................................................

РУЙНУВАННЯ ПОВЕРХНІ ОСНОВИ (потрібне обвести)

лущення

ремонт ямковості

окремі поперечні тріщини

 

Окремі поздовжні тріщини

 

сітка тріщин

Примітка........................................................................................................................

ЗАБРУДНЕННЯ ПОВЕРХНІ (потрібне обвести)

чисте                            запилене                               брудне

Примітка

МАТЕРІАЛИ І СКЛАД СУМІШІ

РОЗХІД МАТЕРІАЛІВ НА 1 KBM

1. Кам'яний матеріал

1. Кам’яний матеріал

............................................................

..............................................................

............................................................

..............................................................

............................................................

..............................................................

2. Емульсія ( №паспорта, марка, %бітуму)

2. Емульсія ( №паспорта, марка, %бітуму)

............................................................

..............................................................

............................................................

..............................................................

............................................................

...............................................................

3. Вода

3. Вода

4. Цемент (марка)

4. Цемент (марка)

5.Добавки

5.Добавки

 


ПРИМІТКИ ПІД ЧАС ВЛАШТУВАННЯ ТОКНОШАРОВОГО ПОКРИТТЯ...............

.......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................

 

Виконроб                                                                                      Бригадир                   

 

 

 

М.П.


ЗМІСТ

 

Вступ. 4

1     Загальніположення. 5

2     Критеріїпризначеннятонкошаровихпокриттівземульсійно-мінеральних
та холоднихасфальтобетоннихсумішейіїхутримання. 5

3     Вимогидолитоїемульсійно-мінеральної, холодноїасфальтобетонної
суміші, сировиннихкомпонентівтахолодноголитогоасфальтобетону. 9

4     Технологічнапослідовністьвиконанняробіт. 10

5     Контрольтехнологічногопроцесу. 11

6     Вимогибезпекита охоронинавколишньогоприродньогосередовища. 12

Додаток А(довідковий) Перелік нормативних документів на які є посилання
в данних Нормах. 15

Додаток Б(обов’язковий) Терміни та визначення. 17

Додаток В(обов’язковий) Журнал виконання робіт при влаштуванні
тонкошарового покриття з емульсійно-мінеральної та холодної
асфальтобетонної суміші18

 


Подпишитесь на новости строительства:

 

 

Выбор редакции: